Aytech Güvenlik Sistemleri - Güvenliğinize Önem Veriyoruz

WhatsApp

+90 544 524 08 81

Telefon Numaramız

+90 262 321 08 81

Fiber Optik Kablolama ve Sonlandırma

Teknolojide yaşanan gelişmelerin ardından hayatımıza giren fiber optik kablolar ışık sinyalinin gönderildiği, plastik ya da camdan elde edilen, çekirdek bölgesi ve çekirdek üzerinin akrilik kaplama ile istenen renkte kaplandığı, ardından sıkı ya da gevşek tüpler içerisinde yerleştirildiği, mukavemet elemanı olarak da kevlar ya da cam elyaf malzemenin kullanıldığı kablo türüdür. 

Standart kablolar veri transferi için elektrik sinyallerini kullanırken fiber optik kablolar ışık sinyallerini kullanırlar. Uzaktan bakıldığında elektrik kabloları ile çok büyük farkları bulunmamaktadır. Ancak içerisinde ışığı taşımak için bir ya da birkaç adet fiber optik malzeme bulunmaktadır. 

Fiber optik teknolojisinin yayılması ile birlikte birçok farklı alanda bu kablolar kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum fiber optik kablolama hizmetine ihtiyacı ortaya çıkarır. Kusursuz bir şekilde yönlendirilen ve korunan kablolar ile çok uzun yıllar sorunsuz bir şekilde cihazlar kullanılabilecektir. 

Fiber Optik Kablolama Hizmeti Nerelerde Verilir?
Fiber optik kabloların kullanım alanlarının tamamında fiber optik kablolama hizmeti sunulabilmektedir. Fiber optik kablolar;
•    Güvenlik kamerası sistemlerinde, 
•    LAN ve multimedya uygulamalarında, 
•    Veri iletiminde, 
•    Santraller arası bağlantının kurulmasında, 
•    Uzak mesafeli cihazların birbirine bağlanmasında, 
•    Reklam panolarında, 
•    Tıp alanında kullanılan önemli cihazlarda, 
•    Nükleer santrallerde, 
•    Elektriksel gürültünün fazla olduğu ve bu sebeple güvenliğin sağlanmasının zor olduğu alanlarda, kullanılabilmektedir. 

Dolayısıyla bu alanların tamamında kablolama hizmetlerinde ihtiyaç duyulur. Bu hizmetin alınmaması onarım ya da güncelleme aşamalarında çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. 

Fiber Optik Kablolamanın Faydaları Nelerdir?
Fiber optik kabloların hayatımıza girmesi ile birlikte kablolama sektöründe yeni bir dönem başlamıştır. Hastaneler ya da nükleer santraller gibi çok hassas bölgelerde kullanılan fiber kabloların düzenli bir şekilde kablolama işleminin yapılması gerekmektedir. 

Alınacak olan fiber optik kablolama hizmeti ile birlikte tüm kablolar gerekli noktalara düzenli bir biçimde bağlanır. Kablolarda dolanma ya da karışma gibi sorunlar ortaya çıkmaz. Bu düzen sayesinde herhangi bir kabloda yaşanan soruna rahatlıkla müdahale edilebilir. Müdahale sırasında diğer kabloların sökülmesi gibi durumlar da söz konusu olmamaktadır. Kablolar belirli bir alanda toplandığı için farklı alanlara yayılma sorunu ortadan kalkar. 
 

Aytech Güvenlik Sistemleri

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

Bize Mesaj Yazın...